ماجرای محکومیت مدیرمسئول ماسال نیوز چیست؟ + حواشی

اجتماعی,سیاسی,عمومی,فرهنگی

به گزارش صدای میرزا؛ سید هادی منفرد مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی ماسال (ماسال نیوز) در پی شکایت سید شفیع شفیعی امام جماعت اسبق مسجد جامع شاندرمن به تحمل 2 ماه حبس تعزیری محکوم شد.

موضوع شکایت از ماسال نیوز چه بود؟
ماجرای شکایت امام جماعت اسبق مسجد شاندرمن از مدیر مسئول ماسال نیوز از آنجا آغاز شد که شفیعی در سال 1394 در مراسم شهادت امام حسن عسکری (ع) ادعا کرد که علمای منطقه در سال 62 شفیعی را متهم کردند که او می خواهد به انقلاب ضربه بزند. وی در ادامه در سخنانی که به حمایت از فتنه گران طرح می شد ادعا کرد منتظری، کروبی، میرحسین موسوی و هاشمی را کنار گذاشته‌اند و اکنون (سال 94) علی(!) مانده است و حوضش! بدین ترتیب مستقیما به دفاع از برخی سران فتنه پرداخت!
ماسال نیوز متن سخنرانی عمومی شفیعی را منتشر کرد و در پی انتشار این سخنان در معرض اتهام نشر اکاذیب قرار گرفت. شفیعی بعد از انتشار این متن اقدام به شکایت از ماسال نیوز کرد.
البته پایگاه خبری تحلیلی ماسال (ماسال‌نیوز) همچنین در مطلبی دیگر ضمن نامه‌ای سرگشاده خطاب به حجت الاسلام شفیعی برخی اقدامات گذشته وی را مورد نقد قرار داد که این موارد نیز توسط آقای شفیعی در دادگاه اعلام شکایت شد. از جمله ی این موارد؛ موضوع به تعطیلی کشاندن برخی فعالیت های فرهنگی مسجد توسط آقای شفیعی به دلیل نوع عملکردشان در دوره امام جماعتی مسجد جامع شاندرمن بود.
دادگاه عمومی ماسال پس از رسیدگی به پرونده، وی را به حبس محکوم کرد. دادگاه تجدید نظر نیز حکم دادگاه ماسال را با اندکی تخفیف مورد تایید قرار داد.

چرا حکم دادگاه علیه ماسال نیوز عجیب است؟
-هرگونه شکایت از رسانه های دارای مجوز از وزارت ارشاد، باید در دادگاه مطبوعات با حضور هیات منصفه بررسی شود. اما شکایت از ماسال نیوز در دادگاه عمومی ماسال مورد بررسی قرار گرفت. لوایح و اعتراضات منفرد در این خصوص راه به جایی نبرد و آقای تیمورنژاد بعنوان قاضی پرونده بدون اینکه صلاحیت رسیدگی پرونده‌ی مطبوعاتی را داشته باشد برای وی حکم صادر کرد. در دادگاه تجدید نظر نیز به اعتراضات منفرد در خصوص عدم صلاحیت دادگاه های عمومی در رسیدگی به جرایم مطبوعاتی، توجهی نشد و در کمال تعجب حکم نهایی صادر شد.
آیا نباید مسئولان محترم قضایی شهرستان ماسال و استان گیلان به افکار عمومی پاسخ دهند که براساس کدام قانون، نص صریح قانون مطبوعات نادیده گرفته شده است؟ آیا این به یک رویه برای محاکمه خبرنگاران در دادگاه‌های عمومی و فاقد صلاحیت بدل خواهد شد؟
این در حالی است که در سامانه جامع رسانه‌های کشور همه چیز درباره مجوز‌دار بودنِ ماسال‌نیوز در زمان درج خبر و بعد از آن مشخص است.

-در متن منتشر شده در ماسال نیوز ادعا شده بود برای تمام موارد مستنداتی وجود دارد. پس از شکایت آقای شفیعی، ماسال‌نیوز این مستندات را به دادگاه ارایه کرد. در کنار مستندات برای هر کدام از موارد اتهامی شهودی از سوی منفرد به دادگاه معرفی شد اما برخی از شهود اساسا توسط دادگاه به محکمه راه داده نشده یا فراخوانی نشدند.یعنی حکم در شرایطی صادر شد که برخی شهود شهادت خود رادر محضر دادگاه ارائه نکرده بودند.

 

واکنش ماسال نیوز به خبر محکومیت چه بود؟
شب گذشته ماسال نیوز در واکنش به خبر محکومیت مدیر مسئول، کلیپی تصویری از استاد رحیم پور ازغدی منتشر کرد که در آن استاد رحیم پور خطاب به جوانان مومن می گوید از زندان رفتن در جمهوری اسلامی نترسید! چرا که برای امر به معروف باید هزینه داد.

دیدگاهتان را بنویسید